Библиотекар ОШ „Бранко Миљковић“ у Нишу, Драгана Пешић Главашевић, најбољи школски библиотекар Србије у 2018. години, суочена са немогућношћу да ученицима да књигу „из руке“, отвара онлајн библиотеку и књиге чини доступним на додир прстом.
Од 24. марта 2020. године ради онлајн библиотека Основне школе „Бранко Миљковић“ у Нишу под називом „Клик библиотека“. Налази се на блогу „Ватра и живот“ који је саставни део школског сајта. Доступна је на адреси: https://vatraizivot.wordpress.com/
Циљ формирања онлајн библиотеке је да ученицима у свако време, и на сваком месту, буду доступне књиге и часописи. Врата „Клик библиотеке“ су увек отворена јер она ради без престанка.
Библиотекар се труди да избор садржаја прилагоди јубилејима и датумима, подсети на значај писмености, значај заштите језика и писма.
„Клик библиотека“ нуди електронска издања књига и часописа намењених ученицима од 1. до 8. разреда.
Библиотеку чини посебном и драматизација бајки и драмских текстова која је такође доступна у оквиру блога.
Овај вид библиотеке наставља да прати интересовања деце и обележава значајне датуме. До сада су обележени: Дан Рома, Међународни дан дечје књиге, Дан рођења књижевника Борисава Станковића, песника Војислава Илића, Жака Превера, Алексе Шантића, песникиње Вере Цветановић и Десанке Максимовић, али и дан смрти Игора Коларова, Владислава Петковића Диса. Обележен је Светски дан књиге и ауторских права, као и најрадоснији хришћански празник Ускрс, Светски дан породице, 77 година од изласка из штампе првог издања „Малог принца“ Антоана де Сент Егзиперија, Светски дан за културну разноликост за дијалог и развој, Дан словенске писмености и културе.
Уз подсећање на живот и дело Игoра Коларова читаоци могу да прочитају електронско издање романа „Аги и Ема“, али и да погледају ТВ емисију „Вечни сјај детињства“ у којој Игор Коларов прича о себи, свом детињству и својим књигама.
Светски дан породице, 16. мај, обележен је књигом Анђеле Нанети „Мој дека је био трешња“, јер она потврђује важност породице и истинитост речи: „Ако погледате дубоко у длан своје руке, видећете своје родитеље и све генерације ваших предака. Сви су живи у овом тренутку. Сви су присутни у вашем телу. Ви сте њихов наставак.“
Библиотеку чини посебном то што је у њој, по први пут у електронском облику, објављена књига басни са поуком „Причај ми, молим те“ и збирка песама „Иза оних чудних врата“ списатељице Вере Цветановић.
У „Клик библиотеци“ нашле су се и песме из збирке „Рођен као змај“ Драгана Хамовића, добитника овогодишње награде „Гордана Брајовић“.
„Клик библиотека“ уз роман „На Дрини ћуприја“ даје и линк на коме се може видети и чути нобеловц Иво Андрића како чита одломак из овог романа.
Библиотека садржи још много занимљивости које ћете открити ако кликнете на линк: https://vatraizivot.wordpress.com/
Електронска библиотека је веома важна јер пружа могућност ђацима да уз корисне садржаје проводе своје слободно време и очувају, и увећају, своју љубав према писаној речи.
„Клик библиотека“ живи прилагођавајући се савременом информацијском добу, али не заборављајући посебност, значај и вредност читања са књигом и оловком у руци.