Реч учитеља

Под кровом подршке

 

Повод за истраживање
Потреба за овим истраживањем проистекла је из чињенице да услуга становања уз подршку, иако предвиђена националним законодавством, није препозната у Стратегији социјалне заштите Града Ниша за период 2022–2026. Овај изостанак указује на недовољну институционалну подршку и потребу за њеним развијањем на локалном нивоу.

Дугогодишња сарадња са родитељима деце са тешкоћама у развоју Удружења Дан, указује на бројне страхове породица у вези са осамостаљивањем њихове деце, посебно након престанка бриге непосредних старатеља.

Циљеви истраживања
Истраживање је имало за циљ да пружи увид у:
1. Потребе и изазове са којима се суочавају деца и млади са тешкоћама у развоју, као и њихове породице, нарочито у процесу осамостаљивања.
2. Доступност постојећих услуга подршке за ову популацију.
3. Перцепције породица о могућностима самосталног живота њихове деце.
4. Потребу за услугом становања уз подршку као могућим одговором на изражене забринутости.

Методологија истраживања
У истраживању је учествовало 45 родитеља деце са тешкоћама у развоју и 20 младих са тешкоћама у развоју. Анализа прикупљених података омогућила је формулисање препорука које могу допринети унапређењу система подршке на локалном нивоу.

Кључне препоруке
Развој и промовисање услуге становања уз подршку на локалном нивоу – Креирање модела који омогућава живот у заједници уз прилагођену помоћ, као и информисање и оснаживање породица о услузи становања уз подршку, како би биле спремније да је размотре као опцију за будућност своје деце.

● Развој, унапређење и доступност других услуга подршке – Доступност персоналне асистенције, помоћи у кући, дневних боравака и радних центара како би млади могли да вежбају вештине потребне за самосталност.

Пројекат се реализује у оквиру пројекта „ЕУ Ресурс центар за цивилно друштво у Србији“ који Београдска отворена школа спроводи у партнерству с организацијама цивилног друштва: Новосадска новинарска школа, ENECA, Ужички центар за права детета, Нова планска пракса, Сигурне стазе, Млади пољопривредници Србије и међународним партнером, фондацијом Фридрих Еберт (Friedrich Ebert Stiftung). Пројекат је подржан од стране Европске уније и биће реализован у периоду од 2023. до 2026. године.

● Подршка у запошљавању и развој инклузивних радних програма– Едукација послодаваца, подршка социјалном предузетништву и запошљавању младих кроз прилагођене програме обуке и менторства.
● Подршка породицама – Саветодавни рад са родитељима како би се смањио страх и подстакла припрема младих за самосталност, програми подршке родитељима за развијање стратегија које подстичу самосталност њихове деце.
● Подстицање самосталности кроз свакодневне активности – Креирање прилика за младе да уче како да користе јавни превоз, купују намирнице, управљају новцем и користе дигиталне технологије.
● Сензибилизација заједнице – Едукативне кампање како би се смањиле предрасуде и подигла свест о потребама и потенцијалима младих са тешкоћама у развоју.
● Јачање вршњачке подршке и интеграција у заједницу – Развој програма који омогућавају младима да се друже, излазе и учествују у друштвеним активностима.
● Креирање услуга становања које превазилазе постојеће форме становања, а на инклузивнији начин би одговориле на потребе оних младих особа које захтевају највећи степен подршке.

Истраживање су спровеле доценткиње Бојана Вранић и Љиљана Скробић са Департмана за социјалну политику и социјални рад Филозофског факултета Универзитета у Нишу. У истраживању су учествовали родитељи и млади са тешкоћама у развоју чланови Удружења Дан, из удружења Звуци срца и родитељи и ученици СОШО “Царица Јелена” из Ниша’ Удружење Дан се свим учесницима овом приликом захваљује.

Даљи кораци
● Удружење Дан је упутило званичне захтеве за разговор са представницима Града Ниша, како би се покренула дискусија о имплементацији ових препорука. Међутим, још увек чекамо одговор на наше иницијативе и надамо се скорој прилици за дијалог о овом важном питању.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com