Фото горе: Викторија и њен уметнички педагог Маја Ананиева
Викторија Иванова похађа уметничку школу Колорит у Плевену од 2010. године. Она је девојчица која осећа сву лепоту овог света. Има невероватан уметнички потенцијал. Она види свет на свој јединствен начин. Брзо је усвојила мото школе „Колорит”:
„Уметник види оно што други не виде. Он не копира, већ доживљава оно што је видео и ствара бајковит свет”.
Викторијин фантастични уметнички свет је испуњен неконвенционалним размишљањем, композиционим и живописним порукама које воде у мистерију невидљивог. Током ових 10 година учења у школи, Викторија је развила и обогатила свој таленат у области ликовне уметности. Брзо стиче знања, нове технике цртања, опажа и предњачи у експерименталној настави и у уметничким и креативним наступима школе. Поседује осећај дисциплине, одговорности и креативног тимског рада. Ове квалитете показује не само у свом креативном раду у студију, већ и у учешћу на међународним уметничким фестивалима и пленерима у различитим земљама, као и на националним уметничким манифестацијама.
Добитница је више од 100 награда златних, сребрних, бронзаних медаља, специјалних награда, диплома и сведочанстава са међународних и републичких такмичења за дечије и омладинско стваралаштво.
Била је учесница Међународног сусрета младих уметника „ЕВОРА 2017“, „ЕВОРА 2019“ и „ЕВОРА 2022“ у Португалији, где је достојно представљала Бугарску, освојивши на сва три учешћа „Награду за најбољи рад“ за дати креативни задатак у конкуренцији учесника из различитих држава и континената. На Међународном пленеру „ЕВОРА 2022“ је за свој укупан наступ награђена највишим признањем „Златном медаљом“. Током година је на такмичењима у Португалији освојила златне медаље, специјалне награде и почасне дипломе.
Викторија је била изузетно успешна учесница и Међународног сусрета младих уметника и арт фестивала „Пјатра Њамц – 2017“ у Румунији. На међународном форуму освојила је „Специјалну награду за најбољи рад у Пјатра Њамцу“.
Године 2019. је учествовала на Међународној дечијој ликовној колонији „Мали битољски Монмартр“ у Битољу, Северна Македонија, где је поново показала свој таленат и уметничку трансформацију у сликању старе битољске архитектуре, за шта је добила „Специјалну награду за најбољи рад“.
Викторија је успешна учесница и Националног пленера у Боженцима (Бугарска), стварајући јединствене слике.
Њени радови су приказани на колективним изложбама уметничке школе „Колорит“ у Португалији, Северној Македонији, Русији, Словенији, Пољској, Украјини, Италији, Јапану, Хонг Конгу, САД, Индији, Бангладешу…
Она је добитница златне медаље на међународном такмичењу „ЊАМЦ 2021“ у Румунији, освојила је Гран-при на међународном конкурсу „Бугарска душа на Светој земљи“ у Израелу, постала је лауреат УНЕСКА на међународном конкурсу „Путовање, сан или кошмар“ центра УНЕСКА у Француској. Освојила је златну виртуелну медаљу на међународном конкурсу „CHARUMELA“ 2021, Међународни сертификат којим је рангирана у 10 најталентованијих уметника на Светском форуму у Бангладешу. Освајач је бронзане медаље на међународном конкурсу „Газиантеп 2021“ у Турској.
Њени цртежи су учествовали на међународним конкурсима у више од 30 земаља на различитим континентима и награђивани и штампани у луксузним уметничким каталозима победника те путују светом. Захваљујући престижним међународним наградама, Викторија Иванова је проглашена за једну од „Успешније деце Бугарске” за 2021. и поносну чланицу „Клуба 2021” на ранг листи Фондације Димитар Бербатов. Добила је и престижну награду министра омладине и спорта за „Таленат Бугарске” и „Златну значку”. Захваљујући високим међународним признањима, Викторија Иванова је добитница и награде весника 24 часа „Отличник на 24 часа“ за талентовано дете Бугарске.
Њени цртежи су део свих репрезентативних изложби уметничке школе „Колорит” у земљи и граду Плевену. Видљиво је присуство њених радова из области примењене уметности на арт базарима школе.
Такође, показује умеће у помагању у свечаним церемонијама доделе награда на отварању нових креативних сезона школе.
Широм света уметници и гледаоци покушавају да разоткрију тајне високе изражајности деце из „Колорита“, диве им се, осећају праву радост када их погледају. Део ове тајне је и изражена емоционалност и сигурност. А где има емотивности и сигурности, има и онога што не може бити. Стога се са нашим и Викторијиним цртежима лако урања у бајку, заиста… У сан.
Маја Анањева,
руководилац уметничке школе „Колорит“, Плевен, Бугарска