Андреј Бока: У жељи да све обезбедимо деци, заборавимо да им посветимо пажњу и време
У понедељак, 23. септембра, другог дана 31. Међународног фестивала позоришта за децу Суботица, у такмичарском програму изведене су две представе: “Играј се са мном!” Дечјег позоришта Суботица и “Праљуди” Позитивног позоришта из Чешке.
Представа “Играј се са мном!” Дечјег позоришта Суботица изведена је на сцени овог позоришта. Ова представа је мали подсетник и позив на игру.
Редитељ и коаутор представе Андреј Бока је о настанку овог остварења рекао: “Последњих пар година водим своје две ћерке у позориште скоро сваки викенд и са њима сам пратио представе. Размишљао сам шта би било занимљиво за децу, и онда сам у једном тренутку схватио шта је тема – посвећеност родитеља. У ужурбаном начину живота и у жељи да све обезбедимо деци, заборавимо да им посветимо пажњу и време. Одатле је кренуло, а после сам спајао различите мотиве и направио основну причу, после које смо написали нарацију. Деца која гледају представу јако реагују на хумор”.
Представа “Праљуди” изведена је на Сцени „Јадран“ Народног позоришта Суботица. Ово остварење враћа нас у време када је човек још био прачовек, приказујући како се мали човек постепено изборио за своје место усред свемоћне природе.
Глумица Диана Хауптова је ово представи рекла: “Ово је за мене врло фрагилна прича, у којој је публика блиско повезана с нама од почетка до краја. Редитељ Јири Шпонар био је инспиран традиционалним, илузионистичким начином управљања луткама, у коме су глумци сакривени. Сада када су све заступљеније слободне и комбиноване луткарске технике, управо због тога је хтео да направи представу старе школе”. Хауптова је додала и како је инспирација за представу дошла од раних радова Јевгенија Ибрагимова, прошлогодишњег добитника награде за најбољу режију на 30. Међународном фестивалу позоришта за децу Суботица.
У понедељак је почело и Петнаесто издање Форума за истраживање позоришне уметности за децу и младе, у новој читаоници Градске библиотеке Суботица. Руководилац форума је др Маријана Прпа Финк, а овогодишња тема форума је “Покрет, слушање, промена у перцепцији позоришта за децу и младе”.
У Фондацији за омладинску културу и стваралаштво “Данило Киш”, отворена је Студентска изложба фестивалског плаката, Факултета примењених уметности у Београду.
Илија Татић, директор Отвореног универзитета Суботица, на отварању је рекао: “Већ 15-ак година сарађујемо са Факултетом примењених уметности из Београда, чији студенти имају задатак у једном од наставних модула да направе плакат за наш фестивал. Они то сјајно раде. Свака генерација има свој стил, а нама старијима је неизмерно занимљиво да видимо како размишљају млади”.
Здравко Мићановић, професор Факултета примењених уметности у пензији, обратио се присутнима речима: “Када пред студенте ФПУ поставите овакав изазов, можете очекивати само ову лепоту која нас окружује. То њихово уметничко надлетање, које им пробуди сву машту, сав таленат, и све оно што носе у себи да се искажу и у овом задатку, збиља је прекрасно и остаје за сва времена”.
Бобан Савић Гето, професор на Факултету примењених уметности, осврнуо се на такмичарски карактер избора најбољих радова: “У уметности, резултати нису мерљиви на исти начин као у спорту. Овде постоји такмичарски елемент, али се студенти нису борили једни против других. Нема ни победника ни поражених. Сви су добитници. Фестивал је добио сјајан плакат”.
Ирена Гвозденовић, ауторка награђеног рада који се налази на овогодишњем плакату фестивала, у свом делу приказала је фестивалску публику из перспективе позорнице. Она се захвалила на признању и истакла да свако може да се пронађе у неком од приказаних карактера у њеном раду. Друго место међу најбољим радовима заузела је Катарина Толић, а треће Лејла Абдула.
У Галерији Отвореног универзитета, отворена је изложба у част добитника награде за животно дело, “Мали принц” за 2024. годину – Луке Кецмана и Јарослава Антоњука. О раду двојице уметника говорио је професор др Зоран Ђерић, селектор такмичарског програма фестивала, након чега су се лауреати обратили присутним ученицима суботичких основних школа.
Лука Кецман се младим гостима изложбе обратио наводећи стихове из представе “Плава боја снијега” Григора Витеза: “Сви ви овде који сте овде, овде свуда, ја сам, с поштовањем – дворска луда. Служим краља луђега од свију, али забрањено је да се краљу смеју. Зато се смеју мени, дворској бени. А ја – ја се смејем свима јер то је дужност луде, да јој међу људима најлуђе буде. Покушаћу да за вас замислим једну малу, једну заправо краљевску шалу, по свим прописима и дворском церемонијалу. Али пре свега – мир, нека се сви ућуте, да се чује како пролазе минуте”.
Јарослав Антоњук је између осталог рекао: “Јако сам срећан што моје представе играју у Бањалуци, Мостару, и другде. Моје три представе играле су у Суботици и добијале награде за режију, глумце, музику, сценографију. За мене је велика срећа када радим за најмлађу публику. У најмлађој публици је истина”.
У Хотелу Патриа представљене су књиге “Лутка од вртића до школске дружине: луткарски приручник и збирка” Бранке Рудман и “65 година професионалног стваралаштва – Позориште лутака Ниш”. На истом месту одржан је и разговор са овогодишњим добитником награде “Мали принц” – Луком Кецманом.
У оквиру филмског програма фестивала, у Биоскопу Еуроцинема у Суботици приказан је француски играни филм “Мој Јагуар”.
У уторак 24. септембра, трећег дана фестивала, публика је могла да погледа представе “Бајка о рибару и рибици” Позоришта лутака Ниш (Народно позориште Суботица – Сцена Јадран, 10ч и 12ч) и “Авантура у одевању” плесне групе “Гоби” из Мађарске (Дечје позориште Суботица, 17ч).
У 11:30 у Дечјем позоришту Суботица, је отворена и изложба лутака Позоришта лутака Ниш, са луткама врсних уметника Милене Јефтић Ничеве Костић, Иванке Гетове, Љубице Сутуровић и Арсена Ћосића, Стеванке Кјувлијеве, Ерике Јановић, Драгане Брезе и Душана Станковића, као и Ирине Сомборац из представа: „Луткарска Библија“, „Велимир и Босиљка“, „Чаробњак из Оза“, „Царев заточник“, „Моцарт“, „Биберче“, „Славуј“, „Алиса у земљи чуда“, „Цвеће мале Иде“ и „Снежна краљица“.
Од 24. до 27. септембра (10-18ч) за посетиоце ће бити доступна изложба уметнице Ерике Јановић под називом “Чаробна позорница” која нас води у магични свет бајки и прича нашег детињства и одрастања; ово је изложба једне свестране уметнице чије име је познато и ван граница наше земље.
У Хотелу Патриа у 16:00 часова је одржан разговор са овогодишњим добитником награде “Мали принц”, Јарославом Антоњуком.
У оквиру филмског програма у 11 часова у Биоскопу Еуроцинема, је приказан белгијски анимирани филм “Нераздвојни”.
Улаз на све програме је бесплатан, а комплетан програм могуће је погледати на интернет страни фестивала: https://www.lutfestsubotica.net/
Реализацију Међународног фестивала позоришта за децу Суботица подржали су Министарство културе Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама АП Војводине и Град Суботица.
Насловна фотографија: Отварање изложбе Студентских плаката (фото: Дамир Вујковић).