У петак, 27. септембра, свечаном церемонијом затварања и проглашењем добитника награда у Дечјем позоришту Суботица, затворен је 31. Међународни фестивал позоришта за децу Суботица.
Жири у саставу др Лука Кецман – председник, др Ева Томашевска, и Морана Доленц, Гран При Фестивала за најбољу представу у целини доделио је представи “Не чекај ме…” француског позоришта Снег на трепавицама, у комплетном ауторском изразу Вере Розанове. У образложењу је жири навео да “представу одликује изузетна сценска поетика, маштовитост и јединство сценског израза, која је спроведена минималистичким средствима уз изузетну глумачку експресију, интелигентним решењима и нежности у изразу.”
Награда за најбољу режију додељена је Људмили Федоровој за режију представе “Црвенкапица”, Дјечјег позоришта Републике Српске. “Својом драматизацијом и режијом класичне бајке оплеменила је познату причу о Црвенкапи, стварајући стилско и жанровско јединство”, наведено је у образложењу.
За најбољу оригиналну музику награђен је Иван Маровић за представу “Зелена Гора” НВО театра младих из Црне Горе. “Његовом музиком представа је добила животно прихватљиву страну приче, која је у својој основи озбиљна и тужна”, образложио је трочлани жири.
Награду за најбољу сценографију добио је Александар Андрејев за представу “Кути” позоришта Триктрек из Естоније, јер је “идејним решењем замка и изузетном занатском реализацијом, створена суштина за реализацију представе”.
За најбоље естетско и технолошко решење лутака награда у представи “Црвенкапица” Дјечијег позоришта Републике Српске, награда је додељена Марији Клочјевој, Андреју Запорошкију, Полини Чуфирјовој и Олги Каерлини. Према речима жирија, “ауторски тим је успоставио у потпуности функционалне, стилски уједначене, симпатичне и карактером јасно изражене лутке.”
Пет равноправних награда за глумачко/аниматорско мајсторство додељују се: Хорват Бланки за улогу Мајстора у представи “Играј се са мном” Дечјег позоришта Суботица; Марли Сантани за улоге у представи “Мајмуница Симона” позоришта Гуштеров осмех из Шпаније; глумачком ансамблу представе “Праљуди” Позитивног позоришта из Чешке; глумачком ансамблу представе Црвенкапица Дјечјег позоришта Републике Српске; и глумачком ансамблу представе “Бајка сва од шећера”, Казалишта Вировитица и Градског казалишта Јоза Ивакића Винковци.
Специјална награда за оригиналност и фантазију додељена је представи “Копачи злата”, Луткарског позоришта Цвикау из Немачке. Ова представа је, како сматра жири, “у потпуности на трагу позоришних истраживања и као резултат има велики образовни и педагошки утицај на децу као потенцијалне позоришне свараоце”.
Млади жири 31. Међународног фестивала позоришта за децу у саставу: Анђелија Станишић, Сања Цурновић, Тамара Каналаш, Богларка Голи и Кира Какуси, доделио је награду за најбољу представу остварењу “Зелена гора”у изведби НВО Театра младих из Црне Горе. “Слојевита прича коју су нам донели глумци омогућила нам је да увек актуелну тему заштите животне средине доживимо кроз интересантно приказан начин повезаности човека и природе али и важност породице као основе свега. Комбинација класичне глуме и употребе савремене технологије допринела је лакшем разумевању целе авантуре”, истакао је Млади жири у образложењу.
Млади жири је такође истакао представу “Црвенкапица” у изведби Дјечијег позоришта Републике Српске “због савршено уклопљене сценографије и музике те уигране трупе која је свима познатом причом о девојчици са црвеном капицом потпуно везала пажњу публике”, а такође је похвалио и представу “Праљуди” Позитивног позоришта из Чешке “која је испричана непостојећим језиком свима била разумљива и чији светлосни ефекти су створили праву магију”.
У петак је, на Сцени „Јадран” Народног позоришта, одиграна последња представа у такмичарском програму фестивала, “Бајка сва од шећера” Казалишта Вировитица и Градског казалишта Јоза Ивакић Винковци. Ово је ново виђење познате приче о Црвенкапици, једној Баки, и једном необичном Вуку који воли децу, а још више воли слаткише и колаче.
Ауторка и редитељка представе Сара Лустиг је о неочекиваном заплету познате бајке рекла: “У овој представи преиспитујемо да ли се једна бајка може одиграти без негативца. Бајке су посебне управо зато што само у бајкама постоје људи који су само добри или зли, што наравно у правом свету не функционише на тај начин. Лишила сам вука особине да је зао. Он је заправо добар, а бити злочести вук је његов посао. У представи пратимо Црвенкапицу и баку које покушавају довршити причу Црвенкапице, и то им мање или више успева”.
У главном програму одиграно је 12 представа за децу из целог света, по избору селектора фестивала, професора др Зорана Ђерића. Награде за животно дело „Мали принц”, за изузетан допринос развоју културе и сценске уметности за децу, уручене су др Луки Кецману у категорији домаћих стваралаца и Јарославу Антоњуку из Пољске у категорији иностраних стваралаца. Овогодишњи добитник награде “Отон Томанић”, признања за театролошко промишљање у домену позоришта за децу и младе, је др Ева Томашевска из Пољске.
Међународни форум за истраживање позоришне уметности за децу и младе у Суботици од 23. до 26. септембра окупио је 27 теоретичара и позоришних истраживача из 14 земаља, са 4 континента, у организацији Отвореног универзитета Суботица и Позоришног музеја Војводине из Новог Сада. Богат пратећи програм фестивала чинили су и бројне изложбе, радионице, промоције књига и филмови.
Фестивал је организовао Отворени универзитет Суботица, а реализацију Међународног фестивала позоришта за децу Суботица подржали су Министарство културе Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама АП Војводине и Град Суботица.