Недеља извођачких уметности у Позоришту лутака
У недељу 20. марта почиње Недеља извођачких уметности током које се слави моћ позоришне и извођачких уметности. Она обухвата:
• Светски дан позоришта за децу и младе, 20. март
• Светски дан луткарства, 21. март
• Светски дан позоришта, 27. март
Програм Позоришта лутака поводом ових важних датума обухвата читање порука истакнутих уметника, извођење позоришних представа, луткарске радионице, претпремијеру, премијеру и прву репризу представе „Поп Ћира и поп Спира“ у режији Предрага Штрпца.
Недеља, 20. март, Светски дан позоришта за децу и младе, 11.30
Програм Позоришта лутака: • Читање поруке поводом Светског дана позоришта за децу и младе; • Извођење представе „Паткица Жуткица“. | Овај дан се обележава у организацији Међународне асоцијације позоришта за децу и младе АСИТЕЖ, под слоганом „Поведите дете у позориште“. Јасна и једноставна порука подстиче да је широко и инвентивно користимо. Упућена је родитељима, бакама, декама, учитељима, васпитачима и старатељима. Без обзира ког су формата програми које позоришта широм света припремају, задатак је исти и важан: пренети поруке широј јавности о значају и дејству позоришта у развоју и васпитању деце и младих. Сваке године важном поруком огласи се и председница АСИТЕЖ-а Су Џајлс из Аустралије. У име АСИТЕЖ центра Србије овогодишњу поруку је припремио глумац и редитељ Јован Царан. |
Понедељак, 21. март, Светски дан луткарства
Програм: 10.00 Луткарска радионица у ОШ „Надежда Петровић“ у Сићеву 12.00 Луткарска радионица у ОШ „Ђура Јакшић“ у Јелашници | Светски дан луткарства се обележава под покровотељством Међународне заједнице која окупља људе из целог света који доприносе развоју луткарске уметности УНИМА. Луткари широм света обележавају 21. март као свој дан: изводе се бесплатне представе, одржавају радионице, изложбе и округли столови, читају се поруке исткнутих уметника из подручја луткарства. |
У оквиру радионица које Позориште лутака одржава поводом ових значајаних датума, глумац Срђан Миљковић ће ученицима представити различите врсте лутака и луткарских техника, објаснити им од којих материјала су направљене, како су настале, ко их креира, ко их израђује, како се анимирају, објаснити специфичности луткарске у односу на драмску представу и одговарати на њихова питања.
Четвртак, 24. март, 18.00
Претпремијера представе „Поп Ћира и поп Спира“
Петак, 25. март, 19.00
Премијера представе „Поп Ћира и поп Спира“
Недеља, 27. март, 11.30, Светски дан позоришта
Прва реприза представе „Поп Ћира и поп Спира“
Порука поводом 20. марта – Светског дана позоришта за децу и младе
Поносно сам прихватио задатак да напишем поруку поводом светског дана позоришта за децу и младе. И већ у следећем тренутку пала ми је на памет прва реченица из представе „Капетан Џон Пиплфокс“ по тексту Душка Радовића. Дотични капетан тамо каже: „Сетио сам се себе па плачем…“ Ова изјава би лако могла да дефинише тренутну ситуацију у свету оних који се са позорнице труде да улепшају нечије детињство. Не уздише гусарски капетан Пиплфокс само због ситуације у луткарству, понеки уздах отме му се из душе кад се сети колико су скрајнуте све сценске уметности намењене младима. (О ситуацији ван мог хоризонта се не усуђујем да пишем) . Довољно је само рећи корона. Ова реч је однедавно главна тема у жалопојкама о проређеном гледалишту. Одмах иза маршира беспарица. У дугој колони оваквих речи чврстим кораком ступа и неразумевање. Даље набрајање можете наставити и сами.
На срећу, сетио сам се једне песмице Душка Радовића из представе „Мишеви и мачке наглавачке“. У тој представи сам маскиран у миша рецитовао:
Мамурни Миш у Мемли Музеја Мерка Мртвог Мамута…
Миленијуми Минуше Мраз од Мамута начини Масакр и помор
Међутим Миш још Мрда. Мишу су Мало и Мраз и Мачка и Мишомор
Затим сам се сетио нас, луткара, глумаца, плесача и певача, свих нас са огромном вољом за преживљавањем. Као путујући забављачи, кроз векове смо вукли кола са опремом, по киши и мразу. И ми смо преживели све то. Нама су и мрвице са театарске трпезе биле довољне. Зато још увек мрдамо, као и онај филозофски настројен миш.
Ни онај суморни капетан Пиплфокс није остао заувек у Хавани и кафани. Кукање је одбацио због авантуре пуне тешкоћа и свакојаких опасности и савладао многоглаво морско чудовиште. Срећа је да у нашем свету маште има довољно Пиплфокса и других гусара спремних да упркос свему ступе у коштац са сваковрсним неманима. Да већ једном покажемо ко смо прави ми.
Драги капетани и гусари и сви којима је ово важно. Мој предлог је да прву цитирану реченицу заменимо овом: „Сетио сам се себе и још увек мрдам. Мени су мало и корона и беспарица и сва чудовишта јужних мора“.
Јован Царан
Порука Су Џајлс поводом Дана позоришта за децу и младе 2022. Године
Светски дан позоришта јесте важан дан у АСИТЕЖ-евој години, а АСИТЕЖ свима поручује: „Поведите данас неко дете у позориште“ – подсетник на одговорност одраслих да деци и младима омогуће да што је више могуће искусе уметност.
Повести дете у позориште значи поново се повезати с извођењем уживо, с идејама и емоцијама, везама међу људским бићима, а значи и неговати право деце и младих на уметност, културу и слободу самоизражавања. Слушати децу и младе је веома важно – још је важније чути их и прихватити потребу за променом.
Да цитирам АСИТЕЖ-ев Манифест, ми верујемо да је потребно урадити још много тога како би се испуниле обавезе свих земаља везане за Чланове 13 и 31 Конвенције УН о правима детета.
Ово је нарочито случај у светлу текуће пандемије, ратних криза која се одигравају у толико земаља широм света, као и насушне потребе за равноправношћу и једнаком могућношћу сваког детета да живи у одрживом, безбедном и здравом свету. Уметност и култура дају нам прилику да замислимо свет какав желимо да стварамо са својом децом и младима и за њих, те су стога кључни док радимо на томе да осигурамо боље услове за друштво у коме живимо.
Ово је време када су живо позориште и представе више од свега потребни као потврда да машта може да победи страх. Ово је време када храброст и уверења уметника који стварају позориште и представе за младу публику широм света могу да помогну да се створи простор за ослобађање, катарзу и изражавање радости деце и младих, где год да се налазе. Видели смо тако инвентивно, резолутно стваралаштво, такву посвећеност, а знамо, на основу примера свих наших чланова, да не јењава одлучност да наставимо да стварамо позориште и представе за публику од најмлађег узраста, па све до адолесцената. Ми смо заједница која је постала снажнија.
Деца и млади осетили су последице губитка социјализације, самоуверености и наде и то је оставило дубок траг на њихово ментално здравље; доносиоци одлука са свих страна ћуле уши и обраћају пажњу. Нашој младој публици и учесницима су уметност, култура, позориште и представе потребнији него икад до сад; та кључна искуства која отварају путеве, шире перспективе, могућност немогућности, забаве и чудеса, лепоте и емоција; искуства која дају смисао хаотичном свету и подсећају нас на блискост целог човечанства.
Су Џајлс,
Председница АСИТЕЖ-а
Са енглеског на српски превела
Марија Стојановић