Свечано отворен 17. Фестивал науке: Еволуција идеја, интерактивне поставке и атрактиван научно-фантастични програм на Београдском сајму
Седамнаести Фестивал науке свечано је отворен у четвртак, 12. децембра на Београдском сајму и трајаће до суботе 14. децембра 2024. у халама 3 и 3а Београдског сајма на више од 8.000 квадрата.
На овогодишњем Фестивалу науке учествује око 800 научника и научних комуникатора, преко 40 домаћих образовних институција, више од 120 експертинејџера из 13 школа, научници из седам гостујућих земаља са атрактивним поставкама на Научно-фантастичној бини и у Зони идеја и иновација, а деца и њихови родитељи могу да се пријаве за чак 12 креативних радионица које ће нас провести кроз чудесни свет научних експеримената, и да у суботу 14. децембра дођу на Породични дан који ће програмски посебно бити прилагођен породицама.
Публика ће моћи да се упозна са револуционарном 3Д штампом, истражи развој квантних рачунара, сазна како се дешифрују тајне поруке, погледа како светлост постаје звук, или ужива у експлодирајућим открићима;. У складу са овогодишњим слоганом фестивала ЕВОЛУЦИЈА ИДЕЈА, овогодишњи Фестивал науке је и место за учење, критичко размишљање и разговор, где се у садашњем тренутку преиспитује прошлост и промишља будућност.
На свечаном отварању присутнима се обратила Ана Петровић, директорка Фестивала науке: „Овај фестивал настао је из огромне љубави и ентузијазма, готово као први који смо одржали пре 17 година. Никада нисмо имали оволико институција и учесника на фестивалу и осећамо се јако добро због одличног одазива. За три дана наше посетиоце ће дочекати око 800 научних комуникатора, 800 људи који ће своје знање поделити са посетиоцима. Програм је заиста разнолик, за оне од 5 до 105 година“. Директорка Фестивала науке посебно се захвалила студентима Универзитета у Београду који су одлучили да раде на фестивалу, и додала да су „њихове идеје оне које ће покретати сутрашњицу“.
Јасмин Хоџић, државни секретар Министарства просвете, на отварању је рекао: „Министарству просвете је част да подржава овакве фестивале и манифестације, јер сматрамо да се свет мења зато што су неки људи радознали. Сумња и радозналост су оно што покреће све младе истраживаче и научнике, а овај фестивал слави радозналост и његове ефекте. Након 17 година, мислим да је ово само почетак једне сјајне приче које ће сигурно и у наредним деценијама да мења и обликује свет“. Јасмин Хоџић је цитирао и Карла Сагана који је рекао да је „наука начин размишљања и начин постављања питања са циљем да се свет разуме“, и закључио да науку не треба славити само ових неколико дана, већ током целе године.
Вукашин Гроздић, државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација, обратио се речима: „Ми себе видимо као министарство будућности. Овде само да бисмо заправо показали шта је оно што ће за 15 година бити свакодневица, да дамо пун допринос нашем друштву и да се не плашимо нових технологија. Вештачка интелигенција може да буде и добра и лоша, али битно је да је познајемо и разумемо. Морамо константно да учимо, да унапређујемо наше знање. Да будемо спремни да сваку нову технолгоију која долази, употребимо на најбољи могући начин“. Гроздић се и захвалио организаторима Фестивала науке што су „успели да приближе науку младима на начин који је њима разумљив и занимљив“.
Данијел Емери, амбасадор Аустралије у Србији, у свом говору је истакао: „Веома сам срећан што ће овогодишњи посетиоци Фестивала науке бити у прилици да се упознају са водећим аустралијским стручњаком за научно образовање, Стјуартом Колхагеном. Он је посветио своју каријеру подучавању, учењу и подршци професионалном развоју и научних едукатора широм света, посебно о томе како остварити велики образовни утицај са скромним алатима и материјалима. Како се свет мења, мораћемо да развијамо своје вештине да бисмо се уклопили, а све земље ће морати да држе корак са технолошким променама како би унапредиле свој просперитет“.
Дамјан Бергант, амбасадор Словеније у Србији, на отварању је нагласио: „Наука није само скуп чињеница и закона; она је начин размишљања, непрестано истраживање и потрага за одговорима. Наука нас учи како да постављамо права питања и пронађемо креативна решења са којима се суочавамо од здравства и технологије, до екологије и одрживог развоја. Хиша експериментов из Љубљане позната је по свом иновативном приступу и способности да науку учини занимљивом и доступном свима, и верујем да ће њихови експерименти све нас инспирисати да посматрамо свет око себе новим очима“.
Фестивал науке је највећа манифестација промоције науке у нашем региону. До сада је одржан 16 пута. Последњи, организован у мају 2023. године, имао је преко 25.000 посетилаца за три дана.
Фестивал науке, у сарадњи са компанијом Бол Корпорејшн (Ball Corporation) и пројектом Свака лименка се рачуна, радиће на промоцији рециклаже алуминијумских лименки за пиће у циљу заштите животне средине током трајања Фестивала, како би се млади инспирисали и мотивисали да се одговорно односе према свом окружењу.
Захваљујући амбасадама Пољске, Аустралије, и Словеније и Чешком Центру Београд, настао је међународни програм овогодишњег Фестивала науке. Традиционални спонзор манифестације је Ерсте банка. Спонзор Зоне идеја и иновација је Национална Географија (National Geographic) канал. Спонзори овогодишњег фестивала науке, захваљујући којима је реализован су Мекдоналц (McDonald’s) Србија, Нутрино Лаб Јуниор и регистар националног интернет домена Србије (РНИДС). Подршку су и ове године дали Министарство просвете, Секретаријат за образовање и дечију заштиту града Београда, и ректорат Универзитета у Београду.