Učenici odjeljenja I-a Osnovne škole „Ilija Kišić“ iz Zelenike su, zajedno sa svojim učiteljem Goranom Drobnjakom i vaspitacicom Pavom Janjić, obiljezili jedan od značajnijih međunarodnih datuma, Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, popularno nazvan Dan ružičastih majica.
Kroz nekoliko prigodnih i kreativnih aktivnosti đaci su upoznali veliku važnost ovog datuma. Roze je bila boja učionice toga dana. Od prezentacije, preko panoa na tabli do odjeće mališana i nastavnika.
Učenici su se upoznali sa kanadskim djecakom koji je 2007. godine u svojoj školi bio izložen podsmijehu i maltretiranju jer je jednog dana dosao u školu obučen u roze majicu, roze kao znak podrške oboljelom roditelju. Od tada se taj datum, posljednja srijeda u februaru obiljezava kao znak podrške svoj djeci koja na bilo koji način trpe nasilje.
Kratak video „Stop bulling“ je produbio svijest i značaj borbe protiv nasilnika – drugarstvom, zajednistvom i empatijom.
Potom je slijedila aktivnost „Mi protiv nasilja“. Ukrašavajući tablu plakatima učenici su dali posebnu podršku pravu djeteta na zaštitu od nasilja te zaštitu od svih oblika diskriminacije. Parolama „Neka žrtva bude heroj“ i „Zajedno smo jači“, iako maleni, nedvosmisleno su iznijeli stav prihvatanja svih različitosti među sobom. Dodavajuci posebni pano „Pink Shirt Day“ uključili su i na ovom času rad po novoj CLIL metodologiji. Reforma ne zaobilazi ni ove kreativne aktivnosti.
Posebnu pažnju su zaokupirale 2 zajedničke direktne aktivnosti „Moj doprinos“ i „Krug drugarstva“. Bojeći, režući i lijepeći majice roze boje na tabli, đaci su lično doprinijeli jačanju svijesti o značaju života u srećnim, nenasilnim okolnostima. U krugu prijateljstva, držeći se za ruke te, formirajuci manji krug od stisnutih pesnica i ispruzenih ruku, učenici su dali obećanje da će takvi, ujedinjeni i solidarni, biti cijelo svoje zajedničko školovanje pod sloganom „Empatija je snaga zajednice“.
Nakon kratkog informisanja o tome šta se sve podrazumijeva pod nasiljem (vrijeđanje, ignorisanje, udaranje, snimanje bez dozvole…), radionicom „Na nenasilje me asocira…“ djaci su isticali sve one riječi koje odražavaju pozitivan stav o životu: razumijevanje, prihvatanje, ljubav, empatija, solidarnost, vjera, nada, sloboda… Neke od njih zalijepiše na plakat kao svoje maksime odjeljenja – razumijevanje i prihvatanje, prije svega.
Kao završnu aktivnost odslušane su numere „Ne rugaj se“ i „Gradićemo bolji svijet“ sa jasnom porukom: „Mi smo generacija budućnosti koja će graditi zajednički bolji, srećniji, zdraviji, empatičniji svijet, svijet razuma i prihvatanja”.
Učitelju i vaspitacici je ostalo samo da im požele da u toj namjeri istraju i ostanu nepokolebljivi.
Goran Drobnjak, diplomirani učitelj i nastavnik savjetnik iz Zelenike