ВестиРегионална сарадња

Mjesec tolerancije i podrška Danu autizma

Goran Drobnjak, učitelj

Divan, sunčan, proljećni mart. Okupan dugo čekanim zracima sunca sa pokojom kapljicom kiše.
Omamljeni ljepotom tek probuđene prirode probudi se u nama ono najljepše. Ljubav, njeznost, empatija, tolerancija… Šarenilo boja, a šarenilo ljudi. Svima osmijeh, ispružena ruka. Jer smo zajedno ljepši, jači, bolji… Zajedno istrajavamo, borimo se, rušimo sve nedaće i prepreke…

Osvrnusmo se oko sebe. U našoj školici odjeljenja đaka sa posebnim potrebama, integrisana odjeljenja. Dječica kojoj sudbina nije bila naklonjena. Ali zato mi jesmo. Podrška od srca kroz obilježavanje međunarodnih datuma.

Dan osoba sa Daunovim sindromom, popularni Dan različitih čarapa, 21. mart. Nije nas bilo sram. Što bi? Došli smo u školu sa različitim šarenim čarapama, naduvali balone raznih boja, ocrtali svoje šake na hameru različitim flomasterima, izrezali srcad različitih boja… Neka posebna emocija, ponos. Na tren smo „obuli tuđe cipele“ i shvatili (gledajući i kratke video snimke) kakvu hrabrost kroz život imaju dječica sa Daunovim sindromom.

Dan osoba sa autizmom
Odlučismo da iznenadimo drugare iz integrisanog odjeljenja naše škole koji se bore sa datom dijagnozom. U tajnosti pripremismo iznenađenje za njih 31. marta. Dođosmo u školu u plavim majcama. Naduvali smo plave balone, napravili i izrezali plave balone od papira lijepeći ih na tabli. Na hamer papirima ocrtali šake plavim flomasterima, zavezali ih kao diplome u rolnu. Ispisasmo parole podrške na papirima raznih boja („Ne odustaj“, „Samo hrabro“, „Među nama ste“, „Uz Vas smo“…). Onda tiho, na prstima dođosmo do njihove učionice i sve to zalijepismo na njihovim vratima. Jer tu smo, za njih uvijek.

Sitne stvari i aktivnosti oplemenjuju život i čine bića boljim, kvalitetnijim.

Goran Drobnjak, diplomirani učitelj i nastavnik savjetnik (učitelj odjeljenja III a), Zelenika, Herceg Novi, Crna Gora

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com