Трећи Научни пикник, научни догађај за све узрасте, одржаће се 17. и 18. маја под слоганом “Мисли зелено” у Арборетуму Шумарског факултета на Бановом брду, у улици Кнеза Вишеслава 1. Сви су добродошли, а на гостима је само да понесу добро расположење и опрему за пикник, а све остало смо ми обезбедили – сјајан целодневни програм у коме учествује чак 17 факултета и других организација. Пикник ће током оба дана бити отворен од 11 до 19 часова. Партнер манифестације је Јетел (Yettel) фондација.
Заинтересовани за Научни пикник ће имати прилику да упознају јединствени простор Арборетума Шумарског факултета који представља праву зелену оазу и још увек недовољно познату атракцију у срцу Београда. У овом природном добру на 3.5 хектара расте око 250 врста дрвећа, од чега је око 50 четинарских и око 200 листопадних. По тим подацима, Арборетум је, уз Ботаничку башту Универзитета у Београду, најзначајнија збирка дрвенастих врста у Србији.
До Арборетума воде линије градског превоза 12, 23, 37, 49, 607, 85, 88, а обезбеђен је и паркинг за око 100 возила.
На отварању Научног пикника, у петак 17. маја у 11 часова, наступиће Јелена Петошевић заједно са хором Шумарског факултета. Ова изузетно занимљива млада кантауторка из Београда, пре пар година је привукла пажњу јавности песмом “Еко”, а њена заинтересованост за еколошке теме разлог је што ће управо она отворити Пикник својим музичким наступом.
Поред 18 интерактивних научних презентација, радионица и изложби са 130 научних комуникатора, које раде у контунуитету, посетиоце Научног пикника очекује и атрактиван програм на Научној бини. Физичко-хемијски шоу „Експлодирајућа открића“ Милана Поповића, прави пиротехнички спектакл уз помоћ много физике и хемије, на програму је оба дана у неколико термина – од 12, 15 и 17 сати. Овај низ експеримената суптилно ће разоткрити бројне научне заблуде уз прасак и експлозију.
У оквиру Лагуна програма, у петак 17. маја од 13 часова о бестселерима „Тајни живот дрвећа“ и „Моћ дрвећа“ Петера Волебена говориће др Јелена Савић са биолошког факултета Универзитета у Београду док ће 18. маја у исто време, књиге „Урнебесна физика“, „Урнебесна биологија“ и „Урнебесна хемија“, представити њихови аутори Андреја Лесковац и Бранко Стевановић, који ће извести занимљиве експерименте.
Јединствена акциона игра улога и оријентације “Потрага за Лесником” на програму је оба дана Научног пикника у терминима од 11:30, 13, 14:30 и 16:30 часова. Траговима старе бајалице, у овој игри који су осмислили педагози са Филозофског факултета Универзитета у Београду, спријатељићемо се са биљним и животињским светом Арборетума, одбранити дрвеће и биљке од пожара у нади да ће их Лесник препознати као пријатеље и одазвати се.
Посебан фокус Научног пикника биће и на Зеленим инфлуенсерима – издвојеним посебним врстама дрвећа из Арборетума на које је Шумарски факултет нарочито поносан. Међу издвојеним атракцијама су гинко – “дрво диносаурус”, џиновска секвоја – „џин међу џиновима“, Панчичева оморика – „зелени амбасадор Србије“, кедар – „дрво ролс ројс квалитета“, а потом и шљива џанарика, пауловнија, буква, храстови, смрча, црни бор, бреза, липе, питоми кестен и багрем. Кроз незаборавну шетњу кроз Арборетум уз необичну причу о Зеленим инфлуенсерима вас води Др Марко Перовић, професор дендрологије на Шумарском факултету, најбољи познавалац дрвенастих врста у Арборетуму и шире, у петак 17. маја у 12 и 14 часова.
“Еко Биоскоп” јединствени шумски биоскоп, доноси остварења из чувене Натионал Геограпхиц продукције на велики екран међу дрвећем. У овом програму упознаћемо се са невероватним краљицама животињског царства, приближићемо свет правих хероја који долазе са Медитерана али и завирити тамо где владају легендарне отровнице. Показаћемо вам са чим се све суочавају фотографи дивљег света, а које изазове морају да савладају неустрашиви слободни планинари.
Едукација најмлађих о заштити животне средине део је програма Научног Пикника. Управо зато је пријатељ овогодишњег издања Бол Пекиџинг Европа (Ball Packaging Europe) заједно са међународним пројектом “Свака лименка се рачуна”. Идеја је да се посетиоци мотивишу да рециклирају искоришћене лименке за пиће, јер алуминијум може да се рециклира неограничен број пута са минималним губицима. На лицу места биће промотерке са ранчевима, у које је могуће одложити искоришћене лименке, а уједно ће бити представљен депозитни систем за сакупљање амбалажног отпада, како функционише и његови бенефити.
Посетиоци ће моћи да се освеже и окрепе на Гастро паркингу, у оквиру концепта стрит-фуд (street-food) понуде на точковима, уз велики асортиман кафе и пића.
Комплетан програм Научног пикника је доступан на сајту www.festivalnauke.rs а може се пратити и на друштвеним мрежама.