Primjeri dobre prakse
Obilježavanje Međunarodnog dana osoba sa autizmom
Čas: Čas odjeljenjske zajednice
Razred i odjeljenje: V a
Oblast: „Kultura življenja“ i „Dječija prava“
Ishod učenja: „Razlike nas spajaju, prihvatamo različitost“, obilježavanje Međunarodnog dana osoba sa autizmom (2. april)
Datum: 2. 4. 2024.
Škola i mjesto: Osnovna škola „Ilija Kišić“, Zelenika, Crna Gora
Šta je to pravo?
Šta znamo o Konvenciji o pravima djeteta?
Koja su to najvažnija prava djeteta?
Iz razgovora dolazimo do zaključka da je jedno od osnovnih i važnih prava, pravo na život.
Konvencijom o pravima djeteta se podsjećamo da je dijete osoba ispod 18 godina. Dijete, kao biće koje ne može samostalno da brine o sebi, ima prava koja su mu zagarantovana Konvencijom koju je potpisalo oko 200 država svijeta, a među njima i Crna Gora.
– Prezentacija pod nazivom „I mi smo tu, odrasli svijete“
Učenici gledaju prezentaciju o osobama sa autizmom. Podsjećaju se na značajan datum koji se obilježava u brojnim državama svijeta, 2. april. Datum posvećen ranjivim kategorijama ljudi, autističnim osobama.
Djeca upoznaju karakteristike osoba sa autizmom: fizički izgled, intelekt, motoričke sposobnosti…
Uviđaju na koji sve način mogu pomoći datim osobama.
Upoznaju načine obilježavanja ovog datuma.
Slušaju „Vilinsku pjesmu, koja je kao himna posvećena osobama sa autizmom. Podrška koja ne izostaje.
Njegovanje empatije kod učenika je cilj samog časa.
– Aktivnost 1
„Galerija naših sličnosti ii razlika“
Učenici su u krugu. Svako navodi po jednu osobenost kojom se razlikuje od drugih đaka u odjeljenju. Potom svaki učenik navodi neku sličnost sa grupom učenika ili svim učenicima u odjeljenjskoj zajednici kojoj pripada.
„Različiti smo, a isti“.
– Aktivnost 2
„U školi smo svi jednaki“
U krugu su svi učenici. Ističe se da su u školi svi jednaki bez obzira na brojne razlike među njima. Nepristrasnost, pravednost, objektivnost, realnost, ravnopravnost…
– Aktivnost 3
„Globalni pazar stereotipa i predasuda“
U svijetu vlada mišljenje da su osobe sa određenim poteškoćama manje vrijedne, da ne mogu dosta toga da odrade, da smetaju i usporavaju napredak drugih.
Pazarimo date stereotipe i predrasude podrškama: „Oni ruše predrasude. Biti drugačiji je dar. Uz vas smo! Tu smo! Samo hrabro! Izdrži!“
Učenici date parole podrške lijepe na tabli.
– Glavna aktivnost
„Razlike nas spajaju, prihvatamo različitost“
Na tabli se lijepe simboli osoba sa autizmom, plava majca i plavi balon. U znak podrše dječaci, koristeći papir u boji, režu i lijepe (u obliku srca) plave majice na tabli ispisujući u njima svoje ime. Djevojčice, koristeći papir u boji, režu i na tabli lijepe plave balone u znak svoje solidarnosti i empatije.
„Mi vas vidimo, čujemo i osjećamo. Prihvatamo vas kao sebi ravnima!“ U tom znaku učenici lijepe male plakate sa slovima različite boje „ispisujući“ snažnu poruku odraslima „Poštuj različitost!“.
Svi mi imamo prava, a ta prava naročito treba da budu poštovana kod onih čija sudbina nije bila naklonjena. Đaci ističu prava koja moraju biti garantovana djeci sa autizmom te plakate sa njima lijepe na tabli. To su:
Pravo na život
Pravo na život sa svojim roditeljima
Pravo na liječenje
Pravo na obrazovanje
Pravo na jednakost i nediskriminaciju
Pravo na zaštitu od nasilja
Lijepi se plakat sa naslovom „Međunarodni dan osoba sa autizmom“, a iznad njega, kao zaštita, tri kišobrana. Oni štite od svih nevolja. Snažne poruke na kišobranima:
Niko nema pravo da me vrijeđa.
Ja sam jednako važan kao ti.
Zauzimam se za tebe.
I ona čuvena parola „Obuj moje cipele pa mi onda sudi“ je i ovog puta sa nama, da opomene, da upozori…
1. korak / aktivnost:
– Završna aktivnost
„Naša podrška“
Učenici su, u znak podrške, došli u školu obučeni u plave majce (košulje, džempere). U rukama drže naduvane plave balone.
Odlazak u dvorište škole. Formiranje kruga držeći se za ruke.
„Mi smo budućnost ovog grada, ove države. Bićemo solidarni, humani, empatični… Pomoći nekome danas, nama će neko sjutra. Samo zajedničkim snagama možemo sve. Osobe ranjivih kategorija naša su snaga za istrajanje i napredovanje.“
Na određeni znak svi učenici bacaju balone u vis.
Formiranje pet grupa. Svaka grupa dobija po 1 balon sa helijumom. Svi članovi drže svoj balon zajedno za vrpcu. „Puštajući ove balone neka odu svi problemi, a srca se ujedine u zajednički cilj – pomoći onima kojima je pomoć prijeko potrebna“. Na određeni znak sve grupe u isti mah puštaju balone da odlete u vis.
Goran Drobnjak, diplomirani učitelj i nastavnik savjetnik
Osnovna škola „Ilija Kišić“, Zelenika
Crna Gora