ВестиСлободно време

Рекордан број учесника на 17. Фестивалу науке

Ана Петровић, директорка Фестивала науке, у сусрет предстојећем издању ове манифестације је истакла: “Ако је нешто обележило 17. Фестивал науке пре његовог одржавања, то је велико интересовање потенцијалних учесника. Ове године ћемо моћи да угостимо тек сваког другог пријављеног. То би требало да значи да, ако смо добро спровели процес селекције, можемо да очекујемо један од најсадржајнијих Фестивала науке до сад. Са друге стране, овогодишњи слоган Еволуција идеја се показао као веома инспиративан за учеснике, па смо тако имали могућност и задовољство да оформимо целу једну нову зону Фестивала науке, Зону идеја и иновација”.

Конференција за медије 17. Фестивала науке

Зона идеја и иновација као простор за учење, критичко размишљање и разговор, место је где се у садашњем тренутку преиспитује прошлост и промишља будућност. Свет сутрашњице биће другачији од овог у ком данас живимо и зато је важно да на време засадимо идеје које ће нам живот у будућности чинити лепшим.

Милан Поповић, програмски координатор фестивала, о значају науке у данашњем времену је рекао: “Наука није нужно затворена у лабораторијама. Од 12 до 14. децембра она ће бити на Београдском сајму, али хајде да не станемо на томе. Наука је приступ чињеницама, резултатима. Свако може бити научник ако користи систематски приступ информацијама којима располаже, и то ће бити једна од мисија наших 750 научника, да вам помогну да овладате вештином систематичног, објективног сагледавања чињеница. Делује ми да нам је у данашњем времену та вештина потребнија него икад”.

Фестивал науке – Милан Поповић (фото: Марко Ђоковић)

Богат међународни програм, у оквиру атрактивног програма на Научно-фантастичној бини и у Зони идеја и иновација, представиће достигнућа и поставке најбољих научника из седам земаља: Аустралије, Чешке, Пољске, Естоније, Шведске, Босне и Херцеговине, као и Словеније.

Јелена Андреја Радаковић, координаторка међународног програма манифестације, посебно је нагласила: „Фестивал науке од својих почетака 2007. године негује међународну сарадњу између најбољих светских научника и Србије. Ова сарадња је кључна, јер доприноси разноврсности и богатству програма, омогућавајући како посетиоцима, тако и српским научницима, да истраже науку из различитих делове света. Овај програм на најлепши могући начин показује нашим посетиоцима да када природу и њене феномене посматрамо кроз микроскоп науке, и најобичнији кућни предмети могу да изгледају као магија.

Више од 120 тинејџера из 13 школа, у 10 различитих поставки, представиће се у Експертинејџери зони, где ће млади научници и својеврсни амбасадори науке изазвати посетиоце на низ научних изазова, показаће шта је све могуће уз мало науке и тинејџерског ентузијазма, и покренуће низ ревоуционарних идеја да се поиграју са вашим можданим вијугама.

Ивона Ивошевић, координаторка програма Експертинејџери, о садржајима који нас очекују у овој зони је рекла: “На предстојећем фестивалу, Експертинејџери ће представљати фестивал у фестивалу, пружајући својим вршњацима прилику да на занимљив и интерактиван начин савладају препреке у учењу. У пројекту учествују 13 школа из различитих делова Србије – са југа, из Војводине и из Београда. Посебну улогу имају наставници, који са великим ентузијазмом улажу додатно време у ваннаставне активности, подржавајући развој младих талената. Експертинејџери нису само ученици – они су покретачи промене и пример како образовање може бити динамично и инспиративно”.

Фестивал науке (фото: Марко Ђоковић)

Фестивал науке, у сарадњи са компанијом Бол Корпорејшн (Ball Corporation) и пројектом Свака лименка се рачуна, радиће на промоцији рециклаже алуминијумских лименки за пиће у циљу заштите животне средине током трајања Фестивала, како би се млади инспирисали и мотивисали да се одговорно односе према свом окружењу.

Сарадња између компаније Бол Корпорејшн, светског лидера у области производње амбалажних паковања, пројекта Свака лименка се рачуна и Фестивала науке има за циљ – да едукује посетиоце о потенцијалу који рециклажа има, као и да их инспиришемо и мотивишемо да одговорно поступају према природи. Алуминијум материјал који може да се рециклира бесконачно са минималним губицима. Данас се у Европи рециклира 76% алуминијумске амбалаже, а циљ је да то буде још више. Управо из тог разлога кроз многобројне активности које смо припремили упознаћемо посетиоце о овим чињеницама и позваћемо их да се на лицу места прикључе процесу рециклаже“,  изјавио је г. Ненад Ђурђевић, Комерцијални директор за Југоисточну Европу, Турску и Заједницу независних држава (ЦИС) Бол Корпорејшн.

У суботу, 14. децембра је традиционални дан за Породичне посете, када је програм управо прилагођен породицама. Фестивал науке припремио је чак 12 креативних радионица отворених за све заинтересоване, у којима ће најмлађе провести кроз чудесни свет експеримената са чоколадом и квасцем, физике спорта али и астрономије, калиграфије, биологије, и још много тога.

Поред већ поменутих садржаја, Зона интерактивних поставки – Наука без престанка представиће програме 41 домаће научне и образовне институције, а овај програмски сегмент намењен је публици свих узраста, посебно онима који желе да искусе научна достигнућа из прве руке, кроз понуђене интерактивне садржаје; Мала зона посвећена је деци узраста од 5 до 11 година и отвара своја врата за све радознале умове спремне да кроз игру открију важне научне лекције.

Фестивал науке је највећа манифестација промоције науке у нашем региону. До сада је одржан 16 пута. Последњи, организован у мају 2023. године, имао је преко 25.000 посетилаца за три дана.

Захваљујући амбасадама Пољске, Аустралије, и Словеније, и Чешком Центру Београд, настао је међународни програм овогодишњег Фестивала науке. Традиционални спонзор манифестације је Ерсте банка. Спонзор Зоне идеја и иновација је Национална Географија (National Geographic) канал. Спонзори овогодишњег фестивала науке, захваљујући којима је реализован су Мекдоналц (McDonald’s) Србија, Нутрино Лаб Јуниор и регистар националног интернет домена Србије (РНИДС. Подршку су и ове године дали Министарство просвете, Секретаријат за образовање и дечију заштиту града Београда, и ректорат Универзитета у Београду.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com