У недељу, 20. септембра у Дечјем позоришту Суботица, је отворено двадесет седмо издање Међународног фестивала позоришта за децу. Овогодишње фестивалско издање траје до 24. септембра и одржава се на неколико локација у Суботици, а у главном програму је на репертоару 11 представа ансамбала из Кине, Русије, Израела, Немачке, Аустрије, Словеније и Србије.
На свечаном отварању се фестивалској публици обратио градоначелник Суботице Стеван Бакић, који је нарочито истакао континуитет одржавања фестивала чак и у време пандемије корона вируса: „Уметност је посебно важна када је човечанство суочено са овако тешким искушењима. Она нас теши, бодри и надахњује да истрајемо у борби са свим проблемима. Позоришна уметност за децу, као велика радионица маште и игре, посебно је драгоцена јер је усмерена на генерације које ће наследити један другачији свет, за чију обнову и осмишљавање ће требати много креативности”, рекао је Бакић и закључио: “Окосницу програма ове године чиниће дечја позоришта из Србије, што ће бити прилика да се оснаже и домаће уметничке везе и оживи домаћа сцена позоришта за децу”.
Драгана Милошевић, покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, истакла је да је врло лако бити на њеној функцији, узевши у обзир да је Суботица тренутно један од водећих културних центара у земљи. „Највећа радост је стварати за децу. Она нам враћају оно исконско детиње у нама, да будемо довољно маштовити иако смо одрасли. А ми заузврат морамо водити бригу о њима. Деца су највише трпела током читаве ове пандемије. Можда су је и највише проживела, у недостатку онога што чини детињство. Поносна сам што смо данас у прилици да им то детињство омогућимо, да наставе да уживају у овим дивним представама које су прављене искључиво за њих”.
Директор фестивала и селектор главног програма Зоран Ђерић уручио је награду Мали принц овогодишњем лауреату Владимиру Андрићу, који се приликом пријема великог признања осврнуо на своје професионалне почетке: „Ја сам се са луткама срео случајно. Био сам студент режије када је све то закувао Душко Радовић, који ме је „увалио” да режирам прву драму намењену деци и младима, кад сам имао 20 година. А после тога и прву серију, која је била луткарска”. Резимирајући своју каријеру, Андрић је додао: „Имао сам срећу да се бавим оним што ми је и занат, и што ми је више од хобија – моја једина права забава. Примио сам више награда, али ова ми се издваја зато што сам један од поклоника Антоана Де Сент Егзиперија, тате Малог принца”.
Фестивал је ове године први пут доделио Постхумну награду за живот посвећен стваралаштву за децу, глумцу и редитељу Зорану Лозанчићу, а награду је у његово име примила Милица Радуловић, директорка Позоришта лутака Ниш, која се захвалила и додала: „Верујем да нас Зоран гледа одозго, маше и захваљује”.
У програму свечане церемоније наступили су Дечији хор „Емануил“ из Суботице предвођен диригенткињом Анастасијом Стокин, најмлађа фолклорна група ОКУД „Младост” из Суботице, и Арса са Марса. Добитник награде Мали принц из иностранства је бугарски редитељ Славчо Маленов.
Првог дана фестивала отворена је и изложба посвећена Владимиру Андрићу, добитнику награде Мали принц, у фоајеу Дечјег позоришта Суботица. Илија Татић, директор Отвореног универзитета Суботица и извршни продуцент фестивала, том приликом је рекао: „Захваљујем се РТС-у, без чије помоћи не бисмо успели ни овај материјал да пронађемо и прикажемо. Ту су одломци из чувеног серијала за децу „Шумске заврзламе“, фотографије из богатог радног опуса Владимира Андрића. Било је изузетно тешко прикупити грађу, и захваљујем се господину Андрићу који нам је помогао да их пронађемо што више“.
Главни програм је отворен извођењем словеначке представе „То је Ернест” Луткарског позоришта Небо, у Народном позоришту „Јадран”.
Другог фестивалског дана, у главном програму су уживо биле изведене представе „Црвенкапа” позоришта „Тоша Јовановић” из Зрењанина (Дечје позориште Суботица, 17ч) и „Гуливер” Малог позоришта “Душко Радовић” из Београда (Народно позориште Суботица – сцена Јадран у 18ч). У биоскопу Еуроцинема у 16ч је приказан снимак представе „Краљица боја” позоришта Фауерблау из Аустрије. У пратећем програму одржана је промоција књиге “Савршен дармар” Владимира Андрића (9:30, ОШ „Мирослав Антић” Палић) и отварање Студентске изложбе фестивалског плаката, у 14ч у Фондацији за омладинску културу и стваралаштво „Данило Киш”.