Вести

Више од 120 Амбасадора науке из целе Србије у Експертинејџери зони 17. Фестивала науке

Гимназија „Свети Сава” из Пожеге представиће се поставком „Човек и природа – ко је слуга, а ко господар?“, у оквиру којег ће експертинејџери вратити посетиоце у древни Египат и покушати да извуку неколико важних лекција од те древне цивилизације на обали Нила – а прошетаће нас и до Венеције, истражити вијадукт у Сеговији, и заједно с публиком се бавити природним феноменима и вечитом људском потребом да овлада неминовностима.

Фестивал науке 2018, Амбасадори науке (фото: Марко Ђоковић)

Поставка „Лако је везати кецељу, али је тешко бити кувар“ Основне школе „Синиша Јањић“ из Власотинца показаће како кулинарство може да се подигне на виши ниво, а кроз занимљиве рецепте ћемо упознати нека сасвим нова, лагана едукативна јела за целоживотно учење. Из истог града представиће се и експертинејџери Основне школе „8. октобар“ који су спремили програм „Семирамидини звучни вртови“. Легенда каже да су Висећи вртови Вавилона били изграђени за краљицу Семирамиду по наређењу краља Набукодонозора, који је желео да својој жени покаже љубав, а посетиоци Фестивала науке сазнаће како је све то било могуће ако у Вавилону није било ничега осим песка и врућине..

Основна школа „Светозар Милетић“ из Земуна кроз поставку „Еко свест“ се пита колики је наш еколошки отисак и указује да је право време да сазнамо колики притисак стварамо на екосистем наше планете. Кроз овај програм удахнућемо нови живот отпаду и потрудити се да што мање новог оставимо за собом.

Митровачка гимназија из Сремске митровице представља се програмом „Биологија за понети“ у коме поставља питања колико често имамо прилику да изолујемо сопствену ДНК, или пак хлорофил из листа биљака, и да ли нам је пало на памет да испитамо колико скроба има у свакодневним намирницама. Овај програм нас позива да сазнамо како од своје собе можемо да направимо лабораторију и стекнемо нова сазнања.

Фестивал науке (фото: Марко Ђоковић)

Основна школа „Стеван Синђелић” и Шеста београдска гимназија из Београда заједничким снагама осмислили су поставку „Од детета до човека“, који ће преиспитати различите методе рачунања, спровести занимљиве огледе и експерименте кроз које ће представити природне феномене. Експертинејџери из ове две школе бавиће се геометријом, алгебром, али и механиком и акустиком.

Програм „Наука у акцији“ новосадске гимназије „Светозар Марковић” и Основне школе „Мирослав Антић“ из Футога представиће неколико занимљивих апликација које ће свакодневни живот учинити много лакшим. Еко латица прати услове у просторији, попут температуре, влажности ваздуха и нивоа светлости и брине се да биљке живе дуже; дигитални мерач броја откуцаја срца може да се постави на прст или зглоб, где детектује ритам откуцаја срца и приказује резултат на екрану, итд.

Секција примењене физике и електронике, Математичке гимназије из Београда, кроз поставку „Од еволуције до технолошке револуције“, кроз своје пројекте прате еволуцију идеја које су довеле до савремених техничких достигнућа. Повезују савремену технологију и узгајање биља, машинско учење и емоције, класичну механику и роботику.

Основна школа „Дуле Караклајић” Лазаревац је у поставци „А.К. Одисеја 2024.” спремила бескрајан плави подијум, а на посетиоцима је само да се придруже у „најзабавнијем свемирском плесу“, у коме ће бити представљене астрономске лекције о кретању које се дешава око нас и са којим, већ дуже време, наука иде у корак.

Поставка „Прошири поглед – изведи оглед“ Основне школе „Сава Керковић“ из Љига поделиће са посетиоцима мале тајне велике физике. Кроз ову радионицу моћи ћемо да сазнамо како се светлост креће кроз сочиво и да ли је светлост заиста бела; весели пиринач показаће како изгледа звук; сазнаћемо зашто вода не излази кроз отвор на флаши и колика је снага атмосферског притиска, и још много тога.

Фестивал науке 2019, поставке (фото: Марко Ђоковић)

Гимназија из Тутина кроз поставку „Меримо данас, чувамо сутра“ објасниће зашто су лишајеви и четинари битни у нашој средини и како нам могу помоћи у процени квалитета ваздуха, како се мери загађење ваздуха и у којој мери то утиче на степен оштећења животне средине, како технологија може помоћи у ефикасном коришћењу ресурса, попут воде, и одрживој бризи о биљкама.

Велику подршку реализацији Експертинејџер зоне су дали Регистар националног интернет домена Србије (РНИДС), Мекдоналц (Mc Donald’s) Србија и Нутрино Лаб Јуниор.

Фестивал науке, у сарадњи са компанијом Бол Корпорејшн (Ball Corporation) и пројектом Свака лименка се рачуна, радиће на промоцији рециклаже алуминијумских лименки за пиће у циљу заштите животне средине током трајања Фестивала, како би се млади инспирисали и мотивисали да се одговорно односе према свом окружењу. Традиционални спонзор је Ерсте банка. Спонзор Зоне идеја и иновације је  Натионална Географија (National Geographic).

Фестивал науке и ове године подржавају Министарство просвете, Секретаријат за образовање и дечију заштиту града Београда, и ректорат Универзитета у Београду.

Захваљујући амбасадама Пољске, Аустралије, и Словеније, и Чешком Центру Београд, настао је међународни програм овогодишњег Фестивала науке.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com