ВестиСлободно време

ЗОНА ИДЕЈА И ИНОВАЦИЈА први пут на 17. Фестивалу науке

 

Факултет здравствених студија Универзитета у Сарајеву представиће „Магични штампач за докторе“ и показаће нам како медицинско снимање и напредни материјали у 3Д штампи уносе револуцију у бригу о пацијентима и образовање. Истражићемо анатомске моделе, од костију до реплика органа, који се користе за планирање операције и практичну обуку.

Институт за биолошка истраживања Синиша Станковић – ИБИСС представиће се програмом „(Био)технологија – кључ за будућности“, који ће открити на које све начине биотехнологија олакшава процес производње природних производа који побољшавају квалитет наших живота, због чега нам може бити корисна и за чистију воду и ваздух, као и шта све око нас има биотехнолошки потенцијал.

Фестивал науке (фото: Марко Ђоковић)

Катедра за астрономију Математичког факултета у Београду спремила је поставку „Великим подацима до великих открића у универзуму“. Откривамо вам како ће Рубин опсерваторија истраживати тајне универзума прикупљањем огромне количине астрономских података кроз око највеће дигиталне камере.

Биолошко истраживачко друштво Јосиф Панчић спремило је поставку „Од сунђера до човека: како је еволуција животиња текла?“, где ће нас повести на путовање кроз интересантан свет животињских врста и њихових станишта, уз ширење свести о значају очувања биодиверзитета.

„Место где идеје еволуирају“ назив је поставке Центра за стручни и научно истраживачки рад студената, Медицинског факултета Универзитета у Београду. Научићемо више о грађи неурона, путевима којима информације путују кроз тело, као и о начину на који стижу у мозак.

Центар за научно-истраживачки рад студената Биолошког факултета (ЦНИРС), Универзитета у Београду, припремио је поставку „Дарвинова (Р)еволуција“, на којој ће бити представљени основни концепти оца еволуције, Чарлса Дарвина.

Фестивал науке (фото: Марко Ђоковић)

Студентска секција Друштва за неуронауке Србије представља се поставком „Браинсторминг: Еволуција идеја о мозгу“, где ће бити приказан развој идеја о самом мозгу, од првих цивилизација, па до модерних схватања, док ћемо кроз радионице и мисаоне експерименте сазнати зашто су нам сам мозак, али и идеје битни за развој самог друштва.

Биолошки факултет Универзитета у Београду доноси програм „Еволуција: природна револуција!“ која поставља бројна занимљива питања: да ли знаш да једна врста оригана и жалфије ефикасно елиминише бактерије отпорне на поједине антибиотике? И да један алкалоид из тисе зауставља деобу ћелија канцера дојке? Који је то мишић који марљиво ради без престанка још пре него што се родимо, контрахујући се око 100.000 пута дневно? И многа друга…

Одељење за класичне науке Филозофског факултета кроз програм „Слово по слово“ упознаће нас са еволуцијом писма и системима писања кроз занимљиве игре и вековима старе изазове. Одељење за историју уметности осмислило је поставку „Видим шта мислиш“, у којој ћемо се упознати са идејама и апстрактним замислима онако како су их видели у XVI веку и упоредити их са данашњим представама. Институт за социолошка истраживања представља „Окршај са стереотипима“ у коме ћемо преиспитати своје односе према стереотипима и колико им робујрмо. Одељење за филозофију позива публику на авантуру „Истражите своје филозофске идеје“. У хаосу свакодневног живота, школских обавеза и љубавних проблема, заборављамо да смо део мистерије коју филозофи покушавају већ хиљадама година да реше, а овај програм нас позива да отворимо заједно ум и уронимо у свет филозофских идеја.

Фестивал науке (фото: Марко Ђоковић)

Кроз ВР садржаје на овогодишњем Фестивалу науке посетиоци ће моћи да прођу кроз свет диносауруса из доба Јуре, да се упознају са средњовековним владаркама са простора Балкана или да упознају бројне еко системе наше планете.

Спонзор Зоне идеја и иновација је канал Националне Географије (National Geographic).

Фестивал науке, у сарадњи са компанијом Бол Корпорејшн (Ball Corporation) и пројектом Свака лименка се рачуна, радиће на промоцији рециклаже алуминијумских лименки за пиће у циљу заштите животне средине током трајања Фестивала, како би се млади инспирисали и мотивисали да се одговорно односе према свом окружењу. Традиционални спонзор је Ерсте банка.

Захваљујући амбасадама Пољске, Аустралије, и Словеније, и Чешком Центру Београд, настао је међународни програм овогодишњег Фестивала науке.

Спонзори овогодишњег фестивала науке, захваљујући којима је реализован су Мекдоналц (McDonald’s) Србија, Нутрино Лаб Јуниор и регистар националног интернет домена Србије (РНИДС). Подршку су и ове године дали Министарство просвете, Секретаријат за образовање и дечију заштиту Града Београда, и ректорат Универзитета у Београду.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com